Retorik för ekonomer

Arrangeras av KompetensGruppen

Välkommen till en inspirerande utbildning om retorik och hjärnan för ekonomer! Ledd av den erfarna föreläsaren Gabriella Wejlid.

Oavsett om du talar inför enskilda personer eller en större grupp är din presentation en möjlighet att påverka. Men hur ser du till att ditt budskap inte bara når fram – utan också stannar kvar?

I denna utbildning får du praktiska verktyg för att stärka din retoriska förmåga, förstå hur hjärnan hanterar information och skapa presentationer som gör skillnad.

Ur innehållet:

  • Retorik. Hur du skapar presentationer som väcker intresse, inspirerar och påverkar.
  • Kreativitet och nytänkande. Hur du stärker kreativiteten och hittar nya sätt att föra fram ditt budskap.
  • Hjärnan, fokus och arbetsminne. Hur du håller fokus på rätt saker och hur arbetsminnet hanterar information – hos både talaren och lyssnaren.
  • Visuella redskap. Hur du gör PowerPoints som lyfter budskapet, håller intresset uppe och når de mål du har satt upp.
  • Minne och minnesteknik. Hur minnet fungerar, hur du enklare kan memorera fakta och hur du får andra att minnas det du sagt.

Dokumentation:

Alla deltagare får en utförlig dokumentation med praktiska tips och fakta om retorik, PowerPoint, kroppsspråk, röst och minnet.

Tid: September 2026
Plats: Stockholm

Inspirationsföreläsare Gabriella Wejlid

Gabriella Wejlid är en av Sveriges mest erfarna föreläsare inom hjärnan och retorik. Hon har i 20 års tid utbildat företag, kommuner och organisationer i hur man tänker nya tankar, hittar möjligheter och kommunicerar så att man når fram.

Gabriella Wejlid har även skrivit flera böcker om hjärnan, bland annat ”Ja tack, hjärna” och ”Konsten att få hjärnan att göra som du vill”.

”Jag har jobbat med hållbarhetsfrågor i 25 år och det här var ta mig fasen det bästa jag har hört. Förhållningssättet, tonen och helheten blir jag lyrisk av. Vi lever i andnöd efter det här. Det här föredraget gav mig luft – riktigt, riktigt bra var det… det är precis det här som behövs”
Ami Lindqvist
Hållbarhetsstrateg, Boparken
Anmälan till Framtidsarbete med Biomimik
Jag är intresserad av att delta på utbildningen Framtidsarbete med Biomimik